Yerel yönetimler sil baştan

0
6

Yerel yönetimler sil baştan

Yerel yönetimlerde yaşanan aksaklıklar ve sıkıntılar, getirilecek yeni yasal düzenleme ile çözülecek. AK Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki, yerel yönetimlerin yapısını değiştirecek, reform niteliği taşıyacak yeni bir yasal düzenlemenin hazırlığı içerisinde olduklarını söyledi. Özhaseki başkanlığında kurulacak 30 kişilik komisyon yerel yönetimlerde ki aksaklıkları belirleyecek.

30 KİŞİLİK KOMİSYON KURULACAK

Yerel yönetimlerle ilgili yapılacak yasal düzenlemelerle ilgili ilk etapta 30 kişilik bir komisyon kurulacağını belirten Mehmet Özhaseki, “Daha önce çıkmış olan yasada pek çok sıkıntı yaşanmış. Öncelikli olarak bu sıkıntı ve şikayetleri tespit edeceğiz. Amacımız uygun herkesin istediği bir yasa çıkarmak” dedi.

Belediyelerden, belediye birliğinden ve bugüne kadar hazırlanan tüm yasaları incelediklerinin altını çizen Özhaseki, farklı partili olan belediye başkanları ile de görüşeceklerini söyledi. İlk etapta büyükşehir belediye başkanları ile bir araya geleceğini ifade eden Mehmet Özhaseki, gerekirse parti genel merkezlerinde yerel yönetimlerinden sorumlu genel başkan yardımcıları ile görüşerek önerilerini alacaklarını vurguladı.

BAŞKANLARIN ÖZLÜK HAKLARI YENİDEN DÜZENLENECEK

Özhaseki, belediyelerde yaşanan sorunları ve yapılacak düzenlemeler hakkında şu bilgileri verdi: “Öncelikle yerel yönetimlerin yetkileri, finansmanı ve imarı, parsel bazında yoğunluk artışları gibi sorunlu alanların telafisi, belediye başkanlarının özlük hakları ile ilgili düzenlemeler yer alacak. Bir belediye başkanı büyükşehirden emekli olduğunda bir genel müdürü maaşı bile alamıyor. Belediyesi kapanmış belediye partisi ortada kalıveriyor. Ama yargılandığı zaman belediye başkanlarını memur olarak yargılıyoruz, canına okuyoruz, en küçük bir suçlamadan. Yargılarken, suçlarken memur gibi, ama emekli olurken işçi emeklisi olarak çıkabiliyorlar karşımıza. Pasaportla, silah taşımakla ilgili sıkıntıları var. İl belediye başkanları. VIP salonlarını kullanamıyorlar. İldeki 2 bin öğrencisi olan üniversite rektörü VIP salonu kullanıyor ama 500 bin nüfuslu şehrin seçtiği belediye başkanı kullanamıyor. Bu ayıp bir şey.”

Bazı belediye başkanları ile ilgili de eleştiri getiren Özhaseki, “Bazı belediye başkanı arkadaşlarımızın kafası hala ideooljik takıntılı. Sağda, solda… Uç noktalarda. Devletin bir birimi gibi kendisini görünmüyor, hizmet etmekle sorumlu devlet birimi olarak görmüyor, kendi ideolojisini basamak olmak için çırpınıyor adeta” diye konuştu.

Özhaseki konuşmasını şöyle sürdürdü: “Böyle olunca ideolojik takıntılı belediyeleri de göz ardı etmemek lazım. Mesela bizim istediğimiz yetkiler noktasında Gençlik spor, kültür, çevre, hatta mahalinde görülebilecek okulların fiziki olarak iyileştirilmesini gibi hizmetleri de istiyoruz. Bunları aldığınız zaman kendini o yerin seçilmiş hizmetli görevlisi görecek ile ideolojisine hizmetten başka hiçbir şeyi görmeyen gözünü kör etmiş. Belediye başkanlarının yetkileri, finansmanın güçlendirilerek tedbirler geliştirilmesi, imarla ilgili epeyce düzenlemeler düşünüyoruz. Bütün bunların olacağı derli toplu yasa düşünüyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here